Cena nie zawiera wpożyczenia brakujących elementów sprzętu nurkowego.
Jeżeli kurs jest prowadzony wyjazdowo, mogą dojść dodatkowe opłaty jak np. koszt wyjazdu instruktora, gazy czy opłaty bazowe/pakiety nurkowe.
Po spełnieniu wymagań kursowych i zdaniu egzaminu teoretycznego otrzymasz cyfrowy certyfikat SSI.
Podczas kursu Nurkowania Rekreacyjnego z Dekompresją dowiesz się, jak wykraczać poza standardowe limity czasu dennego i bezpiecznie zarządzać obowiązkowymi przystankami dekompresyjnymi. Program koncentruje się na praktycznych aspektach planowania i realizacji nurkowań dekompresyjnych w warunkach rekreacyjnych.
Szkolenie przygotuje Cię do bardziej wymagających nurkowań, wprowadzając elementy zarządzania gazami, pływania w konfiguracji z butlą stage oraz używania nitroksu do przyspieszania dekompresji. Maksymalna głębokość nurkowania to 40m a całkowity czas przystanków dekompresyjnych 15 minut, liczonych w oparciu o gaz plecowy. Nauczysz się też stosowania procedur awaryjnych podczas nurkowań dekompresyjnych, gdy nie można od razu wynurzyć się na powierzchnię.
Kurs Decompression Diving to doskonały wybór dla osób, które chcą poszerzyć swoje umiejętności bez konieczności wchodzenia w nurkowanie techniczne, ale równocześnie stanowi też przedsmak nurkowań technicznych.
Podczas kursu Nurkowania Rekreacyjnego z Dekompresją zdobędziesz wiedzę niezbędną do planowania i przeprowadzania nurkowań dekompresyjnych. W części teoretycznej omówione zostaną m.in.:
W trakcie zajęć praktycznych kursu Decompression Diving przećwiczysz kluczowe umiejętności związane z nurkowaniami dekompresyjnymi. Podczas nurkowań skupisz się na:
Jeśli chcesz dalej się rozwijać po tym kursie, to możesz skorzystać z innych naszych kursów.
Nurkowanie bezdekompresyjne pozwala na wynurzenie się w dowolnym momencie bez konieczności wykonywania obowiązkowych przystanków dekompresyjnych. Tak więc w przypadku każdej awarii pod wodą, można po prostu wypłynąc na powierzchnię, o ile nie przekroczy się maksymalnej dozwolonej prędkości wynurzania. W nurkowaniu dekompresyjnym przekracza się limity bezdekompresyjne, co oznacza, że organizm nasyca się azotem w stopniu wymagającym kontrolowanego wynurzania z obowiązkowymi przystankami na określonych głębokościach. Takie nurkowania wymagają bardziej precyzyjnego planowania, zarządzania gazami i stosowania odpowiednich procedur bezpieczeństwa, bo nie można się już w każdej sytuacji wynurzyć. Trzeba umieć poradzić sobie pod wodą z różnymi problemami przez co najmniej kilka minut i mieć na to zawsze przewidzianą rezerwę gazu.
W nurkowaniu rekreacyjnym dekompresja jest zazwyczaj limitowana do 15 minut, czyli łączna suma wszystkich przystanków dekompresyjnych w drodze na powierzchnię nie może przekroczyć 15 minut. Za to maksymalna głębokość nurkowania wynosi 40 metrów. Nurkowania rekreacyjne z dekompresją nie wymagają użycia zaawansowanych gazów dekompresyjnych, choć nitroks może być stosowany do przyspieszenia eliminacji azotu.
Podstawowym gazem stosowanym w nurkowaniu rekreacyjnym z dekompresją jest powietrze, jednak wielu nurków korzysta również z nitroksu do 40% zawartości tlenu, który zmniejsza nasycenie organizmu azotem, wydłuża czas bezdekompresyjny i pozwala skrócić czas dekompresji.
Większość nowoczesnych komputerów nurkowych obsługuje krótkie nurkowania dekompresyjne, ale ich możliwości moga być ograniczone w porównaniu do modeli przeznaczonych do nurkowania technicznego. Różnice mogą obejmować ilość dostępnych do przełączania mieszanek oddechowych, maksymalną procentowość tlenu w mieszance oraz obsługe trymiksu.
Niektóre, zwłaszcza starsze komputery rekreacyjne, nie mają możliwości przełączania mieszanek oddechowych pod wodą. Mogą też pozwalać jedynie na tylko jeden przystanek dekompresyjny, bo nie są zaprojektowane do obliczania skomplikowanych, długich profili z wieloma przystankami. Traktują wtedy wejście w dekompresję jako sytuację awaryjną i pokazują tylko jeden przystanek na głębokości między 3 a 6 m. Jeśli nie jesteś blisko wskazanej głębokości, to taki komputer może nie doliczyć więcej czasu. Zamiast tego wskazywane przez niego minuty mogą być znacznie dłuższe niż prawdziwe minuty i może się okazać, że spędzisz na dekompresji znacznie więcej czasu, niż w pierwotnym planie.
Dlatego przed nurkowaniem należy upewnić się, że komputer obsługuje tryb dekompresyjny i odpowiednio ustawić jego parametry. Między innymi tego nauczysz się na kursie Decompression Diving.
W nurkowaniu rekreacyjnym z dekompresją można używać standardowej konfiguracji sprzętowej, jednak trzeba zapewnić pewne dodatkowe elementy zwiększające bezpieczeństwo. Przede wszystkim potrzebna jest dodatkowa butla stage z powietrzem lub nitroksem do przeprowadzenia przystanków dekompresyjnych. Niezbędna jest też boja DSMB do sygnalizacji wynurzenia. Ważne jest także posiadanie odpowiedniego komputera nurkowego, który obsługuje dekompresję, oraz planu zapasowego na wypadek awarii komputera.
Usługi
Wypożyczalnia sprzętu
Nabijanie butli
Serwis